PROŚBA O KONTAKT
Twoje imię i nazwisko*
Telefon*
Standard
Premium
Luxury

Paleta kolorów w designie sufitów napinanych

sufit napinany jasne koloryTrudno nie docenić znaczenia wyboru odpowiedniej palety kolorów w projektowaniu i tworzeniu wystroju wnętrz. W końcu każdemu zależy na dodaniu uroku otaczającej go przestrzeni. Sufity napinane stworzą w pomieszczeniu bardzo oryginalny efekt. Ich design znacznie różni się bowiem od tradycyjnych wariantów. Wybór palety kolorów i stylu sufitu napinanego ma duże znaczenie dla efektu końcowego. Oczywiście bardzo istotna jest też decyzja dotycząca zastosowanych materiałów i sposobów ozdoby. Każdy chciałaby uzyskać zadowalający efekt w taki sposób, aby koszty nie okazały się zbyt przytłaczające. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru kolorów w pomieszczeniach z sufitem napinanym.

Jak dobrać barwę sufitu do kolorów ścian?

Jedną z najważniejszych zasad projektowania wnętrza jest dobre połączenie kolorów sufitu napinanego i ścian. Nieudane kombinacje mogą powodować uczucie dyskomfortu u osób przebywających w danym pomieszczeniu. Nie od dziś wiadomo, że określone barwy mają wpływ na odczuwane emocje i nastrój. Dlatego ściana i sufit w kolorach dopasowanych do wystroju wnętrza będą odgrywały tak istotną rolę.

Decydując się na określoną paletę barw, koniecznie należy wziąć pod uwagę oświetlenie. To od niego będzie zależało, w jaki sposób ostatecznie będą prezentować się obecne na ścianach i suficie kolory. Te wybrane przy świetle dziennym mogą sprawiać zupełnie inne wrażenie po zmroku. Przyjmuje się, że w pokojach z umieszczonymi oknami po południowej stronie lepiej sprawdzi się chłodna tonacja, z kolei po północnej – ciepła. Aby w pomieszczeniu zapanowała spokojna, pełna harmonii atmosfera, warto wykorzystać różne odcienie jednego koloru. Przykładowo w przypadku niebieskiego może to być granat i błękit. Kolorowe sufity bardzo dobrze prezentują się w pomieszczeniach, gdy ich barwa jest jaśniejsza od tej znajdującej się na ścianach. W przeciwnym razie wnętrze może wydawać się zbyt przytłaczające.

Wybór stylu pomieszczenia będzie miał wpływ na to, na jaką paletę barw warto postawić. Dopiero po podjęciu decyzji dotyczącej docelowego wyglądu wnętrza można zacząć wybierać kolory przewodnie. Dla przykładu, styl klasyczny charakteryzujący się precyzyjnymi geometrycznymi kształtami nie będzie dobrze komponował się z kolorowymi sufitami napinanymi w jaskrawych barwach. W takiej sytuacji lepiej jest postawić na neutralne odcienie.

Wpływ kolorów na wygląd wnętrza

Wśród możliwych do wykorzystania na ścianach i sufitach kolorach, pomarańczowy ma najcieplejszą tonację, a niebieski najchłodniejszą. Odbiór pomieszczenia będzie zależny od tego, na jakie odcienie zostało pomalowane – ciepłe czy chłodne. Wykorzystane kolory mogą wpływać na postrzeganie wielkości danego wnętrza. Pokój pomalowany na jasne, chłodne barwy będzie sprawiał wrażenie większego niż w przypadku tych ciepłych, które optycznie zmniejszają pomieszczenie i sprawiają, że wygląda na bardziej przytulne.

Kolorowe sufity są zdecydowanie rzadziej spotykaną opcją niż te w odcieniach bieli. Ma to swoje uzasadnienie. Biel pasuje do każdego wnętrza i nie wpływa negatywnie na odbiór innych kolorów. Kojarzy się z czystością i porządkiem. Dodatkowo biały sufit sprawia, że pomieszczenie staje się optycznie większe. Wybór tej barwy okazuje się niezastąpiony w celu złagodzenia jaskrawych kolorów. Intensywny pomarańczowy na białym tle stanie się mniej dominujący, a sama biel będzie miała widoczny kolorowy zafarb — jest to efekt wizualnej percepcji połączeń kolorów.

Znaczenie kolorów

Odpowiednio dobrane na ścianach i sufitach kolory potrafią zdziałać cuda. Wykorzystane barwy mogą dodawać energii, wyciszać, a nawet wpływać na pobudzenie apetytu. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć decyzję intencjonalnie.

Odcienie żółtego i zielonego przynoszą na myśl wiosnę. Są to niezwykle optymistyczne i energetyzujące barwy. Pastele i ciepłe beże to kolory dające ukojenie i spokój. Sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Turkus kojarzy się z wodą. To niezwykle odświeżający kolor, który będzie idealnie pasował do łazienki. Błękit sprzyjać będzie uczuciu senności, dlatego nie warto go stosować w miejscach pracy. Daje natomiast uczucie komfortu, więc dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie go w sypialniach. Ciemne odcienie niebieskiego studzą emocje. Jest to kolor poważny i rzeczowy, dlatego warto wykorzystać go w pomieszczeniach, w których odbywają się dyskusje. Ściany i sufit w kolorach zbliżonych do bieli mogą wywoływać dyskomfort. Z drugiej strony wiele osób zajmujących się aranżacją wnętrz lubi takie rozwiązanie, gdyż daje to duże pole do popisu w zakresie doboru dodatków i wdrażania kreatywnych pomysłów.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kolorowych sufitów napinanych od firmy Poland Group. Nasi specjaliści chętnie podejmą się realizacji Waszych pomysłów i projektów designerów.

NAPISZ DO NAS
Twoje imię i nazwisko*
E-mail*
Telefon*
Wiadomość*
* wymagane pola
VIDEO