Jakie oświetlenie wybiera się pod sufit napinany? Wybór najczęściej pada na wariant poziomy i pionowy. Poniżej znajdziesz nasze praktyczne wskazówki montażowe.
Sufit napinany z oświetleniem lamp wiszących
Lampy wiszące poziome mają wysokość od 20 do 35 cm, a średnicę wyjścia punktów oświetleniowych około metra. Są one przeznaczone do oświetlenia sufitu napinanego niskiego o wysokości od 230 do 300 cm. Lampy wiszące pionowe mają wysokość od 50 do 100 cm i szerokość wyjścia punktów oświetleniowych od 30 do 50 cm. Są one przeznaczone do wysokich sufitów. Klienci często wybierają lampy wiszące poziome do standardowych sufitów o wysokości 250-265 cm. Są one dostępne w kształcie okrągłym, kwadratowym i prostokątnym. Do montażu zwykłych lamp wiszących i żyrandoli okrągłego kształtu należy użyć termoizolacyjnego kółka. Chroni ono płótno sufitu napinanego z tym oświetleniem od uszkodzenia i nagrzewania.
Sufit napinany podświetlany żyrandolami
Odradzamy samodzielny montaż żyrandola o kwadratowym kształcie. Przy zakładaniu lampy wiszącej lub żyrandola, punkty świetlne sufitowe (żarówki i diody) muszą być zamontowane w odległości 10 cm od sufitu. W przeciwnym wypadku psują one płótno.
Wieszanie żyrandola na suficie napinanym lub betonowym odbywa się w taki sam sposób.
Żyrandole z diodami trzeba montować z obrachunkiem kratki do chłodzenia. Nie może ona być umieszczona w suficie, ponieważ nie ma tam przepływu powietrza i transformatory nie mają możliwości ochładzać się podczas pracy. Ich przegrzanie skraca termin pracy żyrandola.
Sufit napinany z oświetleniem LED
Otwory montażowe oprawek do żarówek GU10 specjalnie do sufitu podświetlanego LED muszą być precyzyjnie wycięte. Do zamontowania taśmy LED na suficie możesz zastosować profil aluminiowy LED (spełni się w roli radiatora). W pomieszczeniu kuchennym standardowa taśma LED jest narażona na niekorzystne działanie pary wodnej, więc możesz zastosować dodatkowy profil.